Loading...
Ana Sayfa » Blog » Dünyadaki İlk Fotoğraflar

Dünyadaki İlk Fotoğraflar

Dünyadaki İlk Fotoğrafı Kim Çekti? Fotoğraf Nedir?

Hemen hemen hepimizi fotoğraf çekeriz. Elimizde makineler ve telefonlarla her anı ölümsüzleştirmeye çalışırız. Peki duygularımızı ve anlarımızı belgeleyen fotoğraf nedir diye hiç düşündük mü? Fotoğrafın tarihini merak etmedik mi? Gelin bu iki konuya yakından bakalım…

Fotoğraf; Yunanca Photos “ışık” ve Graphos “çizmek” sözcüklerinin birleşmesinden oluşan terimdir. Teknik açıdan bakarsak optik ve kimyasal süreçleri kullanarak yüzey üzerinde kalıcı görüntü elde etme işine fotoğraf diyebiliriz.

Fotoğraf sözcüğü ilk kez İngiliz SirJohn F. W. Herschel tarafından 1840 yılında kullanılmıştır. Sir John, yakın arkadaşı olan İn­giliz bilim adamı William Henry Fox Talbotun (1800-1877) uyguladığı yeni yöntemle, yüzey üzerinde elde ettiği görüntüye fotoğraf adını vermiştir. Fotoğraf ortaya çıktığından beri ilgi odağı olmuş, tarihi ölümsüzleştirmek ve belgelemek için bir araç olarak kullanılmıştır. Devlet başkanlarından halka, sanatçılardan iş adamlarına kadar herkes fotoğraf nedir diye merak ederek dünyadaki ilk fotoğrafları çektirmeye başlamışlardır. Günümüzün kusursuz fotoğrafları yerine daha doğal, onlarca fotoğraf çekme şansı olmadan en kusursuz kareler yakalanmaya çalışılmıştır.

Dünyadaki İlk Fotoğraflar

Fotoğrafın tarihi gelişimi içerisinde ilk fotoğraf makinesi ve fotoğraflar oldukça dikkat çekicidir. Fotoğraf makinesi bildiğiniz üzere görevi görüntü oluşturmak olan bir araçtır. Fotoğrafın ortaya çıkışı iki temel tarihsel gelişme ile olmuştur. Birincisi, yüzey üzerinde hayali görüntünün oluşturulması. İkincisi ise yüzey üzerinde gerçek görüntünün elde edilmesidir. Dünyadaki ilk fotoğraf da bu çalışmalar üzerine çekilmiştir.

Fotoğrafın tarihi gelişimi içinde teknolojiyle birlikte gözle görünen ancak yüzeyde kalıcı olmayan görüntülerin yerini kalıcı görüntüler almıştır. Fotoğraf makinesi geliştirmeye çalışan araştırmacılar, yansımaları ve gölgeleri belirli bir yüzey üzerinde kalıcı duruma getirmeye uğraşmıştır. Bu uğraşlar sonucu fotoğraf belirli bir yüzeyde kalıcı hale getirilerek ilk fotoğraf ortaya konmuştur.

İlk fotoğraf nasıl çekildi diye merak edenler için bu açıklama faydalı olacaktır. Ancak bir de dünyadaki ilk fotoğraf hangisi onu görmek gerekir. 1826’da Fransız Joseph Nicephore Niepce odasından çektiği doğa fotoğrafı bilinen ilk fotoğraftır.

İlk insan fotoğrafı ise Fransız ressam ve kimyager Louis Jacques Mande Daguerre evinin penceresinden çektiği bu fotoğraftır. Sol alt köşedeki adam ilk insan fotoğrafının kahramanıdır.

İlk savaş fotoğrafı ise 1847 yılında Meksika-Amerika savaşında Charles J.Betts tarafından çekildi.

Dünyanın ilk fotoğrafı ise 1968 yılında Apollo 8 tarafından görüntülendi.

İlk renkli fotoğraf ise İskoç fizikçi James Clerk Maxwell tarafından çekildi. Fotoğrafçı siyah-beyaz fotoğrafı 3 ayrı filtreden geçirerek renkli kareye ulaştı.

 

By |2018-02-08T05:17:46+00:00Şubat 8th, 2018|Fotoğrafçılık|